Masser Excaliper II

Masser Excaliper II

Nabízená průměrka je nejnovějším modelem renomovaného finského výrobce Masser Oy (www.masser.fi). Nabízený model Masser Excaliper II ve své konstrukci zúročuje dvacet pět let vývoje a praktického použití výrobků Masser. Průměrka je určena pro měření tloušťky kmene stromů, počítačový sběr dat a komunikaci s externími přístroji. Je zpracována z velmi kvalitních materiálů, například ramena jsou z „kosmického“ materiálu slitiny hliníku se zinkem. Ramena průměrky jsou velmi přesně vypracována na CNC strojích. Oproti průměrkám jiných výrobců lisovaným z hliníkového plechu tak může být Masser subtilnější, ale zároveň i pevnější. Ramena průměrky jsou optimálně tenká (4 mm), což samo o sobě zvyšuje přesnost měření tloušťky kmene. Jezdec průměrky Masser je uložen na čtyřech zcela bezúdržbových průmyslových ložiscích. Hladký posun jezdce usnadňuje práci, použití ložisek navíc umožňuje významně zmenšit pracovní vůle mezi jezdcem a tělem průměrky a dosahovat tak přesnějšího a přesně opakovatelného měření. Na rozdíl od lisovaných průměrek s třecím posunem jezdce nedochází k rozviklání ramen ani po dlouhodobém používání.  Princip měření průměrky je založen na „lineárním“ z výroby kalibrovaném magnetu uloženém v těle průměrky. Díky tomu je zajištěna trvalá a přesná opakovatelnost měření bez toho, aby průměrka postupně ztrácela přesnost nastavení a vyžadovala periodickou kalibraci. Masser nicméně kalibraci umožňuje, i proto, aby bylo možno zohlednit obvyklou sílu, kterou konkrétní uživatel při měření používá. Průměrka je tak přesná, že může být použita i pro kalibraci harvestorů.

Ergonomie průměrky je koncipována tak, že preferuje práci pravé ruky. Průměrka je přitom velmi dobře vyvážená. Jezdec průměrky obsahuje kompletní výpočetní jednotku i všechny ovládací prvky. Pistolová rukojeť usnadňuje dlouhodobé držení i přístup k ovládacím prvkům. Těch je výrazně více než u konkurenčních průměrek, přičemž hlavní je spoušť ovládaná ukazováčkem. Ta se zpravidla používá pro potvrzování volby. Další, vysoce kvalitní páčkový přepínač ovládaný palcem se zpravidla používá pro výběr v menu. Volba v programech průměrky může být navíc prováděna i samotným posunem jezdce. Doplňkovou možností je přímé vkládání dat pomocí klávesnice. Ta je primárně numerická s možností přepnutí do alfanumerického modu. Dobrá ergonomie je umocněna i tím, že velký a dobře čitelný displej s bílým pozadím je optimálně nakloněn k uživateli. Kromě komfortu pro uživatele tak na rozdíl od horizontálně umístěných displejů konkurenčních průměrek nepřímo vede uživatele ke správnému držení průměrky při měření a zpřesnění výsledných údajů. Jezdec průměrky je možné velmi snadno vyjmout, stačí rukou uvolnit křídlový šroub. Výpočetní jednotka pak může být použita odděleně od zbytku průměrky. Tato alternativa může být vhodná například při samostatném měření výšky stromů, kdy výpočetní jednotka průměrky spolupracuje s externím výškoměrem TruPulse. Levé rameno průměrky je opatřeno univerzální lištou, ke které může být připojeno doplňkové zařízení. Jednou z možností je uchycení značkovače změřených stromů včetně alternativy se sprejem, jinou možností je uchycení samonavíjecího pásma pro měření ležícího kmene. Průměrka je také vybavena oky, ve kterých může být uchycen ramenní popruh pro snadné přenášení. Pro převážení je průměrka doplněna polstrovanou brašnou.

Z hlediska programového vybavení je průměrka Masser koncipována jako otevřený systém. Kromě základního programového vybavení zajišťujícího řadu úloh standardní použití průměrky je k průměrce dodáváno vývojové prostředí, které se instaluje do libovolného počítače kategorie PC. Uživatel může sám definovat strukturu a charakter dat a implementovat tak do průměrky svou vlastní metodu měření. Vytváří tak své vlastní aplikace pro venkovní sběr dat bez nutnosti programování.

S externími zařízeními komunikuje průměrka Masser prostřednictvím technologie BlueTooth II s dosahem 30 m nebo USB. Navíc obsahuje standardní 9-ti kolíkový konektor pro sériové připojení RS232. Zastaralá technologie IR byla opuštěna. Programové vybavení průměrky Masser pro komunikaci s vnějším prostředím pracuje s komunikačním protokolem NMEA0183. Díky tomu pracují programy pro sběr dat bezešvým způsobem s externími přístroji, například s dálkoměrem a výškoměrem TruPulse. Obdobně může průměrka přebírat i data z GPS. Prakticky libovolná dnešní GPS používá protokol NMEA0183, takže data měření porostu mohou být snadno doplněna souřadnicemi místa měření. Obdobně může být k průměrce připojena čtečka čárových kódů nebo čtečka čipů RFID.

Průměrka Masser je vysoce odolná vůči vlivům prostředí. Třída ochrany IP67 u průměrky Masser znamená, že přístroj snese i ponoření do vody (maximálně do hloubky 1 m). Teplotní rozpětí pro práci průměrky je -20 až +40°C. Milimetrová škála na těle průměrky je nestíratelná, je zpracována z rubové strany průsvitné lišty, takže z lícové strany je zcela chráněna. Akumulátor uložený v těle průměrky vystačí na 10-12 hodin měření. I v případě úplného vybití akumulátoru je zde záložní baterie, která zajistí uchování změřených dat i několika desítek tisíc stromů po dobu 6 měsíců. Výměna akumulátoru stejně jako případná výměna poškozených ramen průměrky či výměna jezdce průměrky může být provedena samotným uživatelem. Další základní servis v České republice zajišťuje servisní středisko v IFERu.

Technické parametry:

Škála měření: 0 – 500mm, 0 – 650mm nebo 0 – 800 mm
Váha: 1200 g (včetně baterie při škále 0-500 mm)1300 g (včetně baterie při škále 0-650 mm)1400 g (včetně baterie při škále 0-800 mm)
Přesnost měření: ± 1 mm
Zpracování, materiál: konstrukce z hliníkových slitin (obě ramena a stupnice), nestíratelná stupnice s přesností dělení na 1mm, možnost seřízení vůle ramen a výměny opotřebovaných ramen
Kalibrace: >automatickáuživatelská – možnost kalibrace na obvyklou sílu používanou
konkrétním uživatelem
Rozsah pracovní teploty: -20° C až +40°C
Rozsah skladovací teploty: -30° C až +60°C
Odolnost: odolnost proti vodě a prachu, IP67
Displej: 128 x 64 bodů (LCD)
Napájení: nabíjecí NiCd akumulátor + záložní lithium baterie pro uchování dat v paměti
Nabíjení akumulátoru: AC adapter do zásuvky 220 V + auto adaptér pro nabíjení průměrky v autě
Výdrž hlavní baterie: 10-12 hodin na jedno nabití (v závislosti na teplotě a použitém
podsvícení displeje)
Záložní baterie: až 6 měsíců (uchování dat a instalovaného software včetně jeho nastavení)
Datová komunikace: obousměrná, přes kabel nebo bezdrátová přes Bluetooth
Způsob komunikace: sériový, USB (sériový adaptér), Bluetooth (volitelně)
Kapacita vnitřní paměti: umožňuje uložit až 100 000 hodnot. Maximální počet uložených stromů závisí na počtu atributů sbíraných ke každému stromu a jejich délce. (Např. při počtu 10 atributů pojme vnitřní paměť až 16 000 stromů)
Příslušenství: ochranné pouzdro na převoz průměrkyAC adaptér pro napájení baterie z 220 Vauto adaptér pro napájení baterie z auto konektoruUSB kabel, sériový kabeladaptér pro příslušenství (možnost připojení značkovače průměrkovaných stromů)

interní GPS (volitelně)

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.